Orenstein és Koppéi szállítható mezei vasutak gyára

Budapest, Váci út 136.

 

1893-ban (más források szerint 1890-ben) mint az Orenstein és Koppéi berlini cég magyarországi fiókja kezdte meg a működését az akkori Külső Váci út 136. sz. alatt egy kisebb műhelyben. Itt Németországból hozott modellek után mezőgazdasági uradalmak és nagyüzemek, erdőgazdaságok ill. bányák részére keskeny-nyomtávú mezei- és iparvasutat gyártottak kézi-, ló- és lokomotívüzemre, továbbá kötélpályákat, vágányokat és csilléket állítottak elő. A cég létszáma eleinte mindössze három tisztviselőből és egy mester (művezető) vezetése mellett mintegy 12-20 munkásból állt.

A távlati terveiknek, az érdemibb fejlesztésnek a szűk, szinte csak lakóháznyi Váci úti telephely nem adott lehetőséget, ezért már 1895-ben Pestszentlőrincen a vasút mellett vásároltak telket és oda áttelepítették gyártelepüket, amit már a kezdetben 50, majd 100-120 munkás részére megfelelő gépekkel szereltek fel és a gépi berendezések meghajtására elláttak egy 50 lóerős gőzgéppel. Az 1 896. évi millenáris kiállításon sikerrel mutatkoztak be saját gyártmányú kisvasúti forgalmi eszközökkel, mező- és erdőgazdaságok, bányák, építési- és iparvállalatok részére készítet kisvasúti eszközeikkel, mivel ebben az időben bontakozott ki a hazai cukoripar, a cukorrépa termesztés és több más nagyüzemi mezőgazdasági ágazat.

A berendezéseik iránti felfokozódott keresletet is jól kihasználva gyorsan növekedett a cég Pestszentlőrincre átköltözött gyártelepe. A Váci úti volt telephelyen lakóházat építettek.